Online poradna

Online poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Miloš Rýc, vedoucí lékař programu MEDIDIET®

MUDr. Rýc

Kateřina | 18. ledna 2017, 14:24


Dobrý den, mám lehkou srážlivost krve, bude problém držet tuhle dietu? Děkuji

Dotazu nerozumím. Co to je "lehká srážlivost krve"? Popište, prosím přesněji a doplňte léčbu, je-li jaká. dr. Ryc

Alice | 17. ledna 2017, 02:37


Dobrý den,

aktuálně jsem ve 2 fázi diety,(1. jsem držela cca 12 dní, zhubla 4kg) věk 30, měřím 168cm, akt. vážím 55kg a ráda bych se zeptala, jak mohu co nejrychleji přejít na standardní stravu.
Děkuji.

Každá následující fáze má trvat 2x tak dlouho oproti fázi poředcházející. Pokud už hubnout nepotřebujete, zařaďte ve 2. fázi k dopolední svačině kousek ovoce nebo nízkotučný jogurt. Takže alespoň 3 týdny 2.fáze, atd. Je to nejlepší prevence jojo efektu. dr. Ryc

Jana | 6. ledna 2017, 22:51


Dobry den pan doktor,
V minulosti som bola na vasej diete. Schudla som viac ako 45 kg. Bohuzial som pocas posledneho roka az dvoch z roznych dovodov vyrazne priprabala (polovicu). Teraz mam 34 rokov a 176cm/88kg.
Viem ze na tejto diete nemozu byt tehotne a zeny ktore dojcia. Zaujimalo by ma, ako to je v pripade ak klientka otehotnie pocas drzania tejto diety? Predpokladam, ze to zisti v prvom mesiaci a potom teda dietu ukonci.
Pytam sa preto, lebosom par tyzdnov na diete (1faza). Moze tato dieta ovplyvnit uspesnost toho aby som otehotnela? Mohlo by to ovlyvnit nejako plod, jeho vyvoj? Zaviselo by to od toho v ktorej faze by som bola, ako dlho by dieta trvala alebo je to jedno. Ma vobec zmysel drzat dietu predtym, nez sa planuje tehotenstvo, alebo ak ano, tak v akom casovom rozmedzi. Rada by som mala dieta ale takisto by som tiez chcela predtym aspon par kil schudnut.
Dakujem za odpoved. Jana

Vaše otázka není hloupá a odpověď je vcelku jednoduchá. Otec - zakladatel proteinových diet, dr. Blackburn, nazval svůj první protokel, který je popisoval jako PROTEIN SPARING MODIFIED FAST. Tedy bílkoviny (= zásobní zdroj energie z vlastní svaloviny) šetřící modifikovaný půst.
Takže pokud by měl půst, čili hladovka, narušovat možnost početí nebo působit teratogenně, pak by se v některých částí Afriky nerodily děti vůbecm a pokud ano, tak by byly všechny postižené. Ony třeba postižené jsou ale jejich špatnou výživou po narození.
Takže ve Vašem konkrétním případě - pacientky "ohrožené graviditou" nedáváme nikdy na 1. fázi, ale až na druhou. Pokud během diety přijdou do jiného stavu, tak to nejdříve řeknou biologickému otci a následně dietu ukončí. dr. Ryc

Hana | 5. ledna 2017, 13:14


Dobrý den, pane doktore. Před asi 5 lety jsem zhubla s pomocí Medidiet 20 kg, šlo o velkou obezitu. Podařilo se mi při výšce 178 cm shodit ze 115 na 95 kg. Dál to prostě nešlo, i když jsem poctivě dodržela všechny fáze, ale bylo mi podstatně lépe. Ovšem s pohybem to je čím dál horší s postupujícím věkem ( nyní 66), jelikož jsem měla v mládí velmi těžký úraz krční páteře a byla jsem na všechny 4 končetiny dočasně ochrnutá ( kvadrupareza). Přetrvává pareza obou nohou, více pravé ( levá je na tom slušně) a postižení horních končetin. Hybnost se zhoršuje i když cvičím, s chůzí to ale není vůbec dobré. Postupně však narostla hmotnost na 100 kg a čeká mě TEP kolenních kloubů.. Termín první operace je 31.3. (dozvěděla jsem se včera) Operatér ví, co mám za sebou, tak mou nadváhu neřeší, ale já bych pochopitelně chtěla do operace něco zredukovat. Cítím to jako nutnost. Ráda bych před operací zredukovala kolem 10 kg, což si myslím, že by mohlo být za 12 týdnů reálné. Potřebovala bych poradit s časovým rozvržením, protože pak mě čeká asi týden nemocnice a překlad z lůžka na lůžko do lázní na 4 týdny. Nerada bych si to během doléčení pokazila a chtěla bych pak ještě pokračovat. Do roka mě čeká i druhé koleno. Plánovala jseem 2 týdny fázi č.1 , 4 týdny fázi č. 2, ale pak mám jen 6 týdnů na fázi 3 do hospitalizace. Tam to asi moc nepůjde. V lázních by asi šlo dodržovat 2 + 2, popřípadě přechodně 1+3. Snídaně (?) a svačina proteinové jídlo, oběd a večeře redukční dieta, pohlídala bych si přílohy, ale obávám se, že víc to v lázních, kde budu 4 týdny, nedokážu ovlivnit. Jedině se po návratu z lázní vrátit do 2. fáze. Poradíte mi? Moc děkuji a zdravím HH

Udělejte tio jak píšete, není na tom postupu co měnit. 2 týdny 1. fáze, 4. týdny 2. fáze a pak do operace 3. fáze. Po dobu rekonvalescence žádnou dietu nedržte, maximálně 1 proteinové jídlo MEDIDIET za den.
Co se týče té Vaší první úspěšné vlny hubnutí... Chybička byla to, že jste se snažila zradukovat na optimální hmotnost příliš rychle. Měla jste tu hmotnost 95 kilo zafixovat (= postupně z diety vyskočit) a dát organismu cca 6 měsíců na to, aby se na nový hmotností rámec adaptoval. A pak na to jít teprve znova.
Teď už to víte, takže se tomu příště vyhnete. Pozdravuji, dr. Ryc

Tomáš | 4. ledna 2017, 17:21


Dobrý den pane doktore, rád bych se zeptal na možné kontraindikace po operaci. Jsem cca 2 měsíce po operaci kolenních vazů (plastika LCA) a jelikož jsem i díky tomu znatelně přibral (176 cm, 88 kg), rád bych začal s dietou. Na webu jsem našel kromě Medidiet i Cambridge diet. Obě se mi zdají principiálně stejné, ale u Cambridge mají napsanou kontraindikaci 3 měsíce po chirurgickém zákroku (nespecifikují ovšem jaký). U Vaší diety jsem tento zákaz nenašel. Není mi zcela jasný důvod této kontraindikace při operaci kolene a proto bych znal rád Váš názor na mé otázky: Zda jsou opravdu tyto diety principiálně shodné a Proč se nesmí tento typ diet používat po operacích?
Mnohokrát děkuji za Váš čas a odpověď.

Na dietu můžete nastoupit - jste-li jinak zdráv - de facto ihned. Vzhledem k menší redukci začněte 2. fází - tedy postačí nám 3 proteinová jídla + jedno pravé. Vcelku srozumitelně je to popsáno též na sesterských stránkách www.dietalegre.cz. Princip Cambridge diety je podobný, v tom máte pravdu, a tento dietní program existuje už dlouho. Základní rozdíl je v kvalitě a nabídce jídel. Myslím si, že jsme rozsahem nabídky, technologickými výrobními postupy i chuťovými vlastnostmi podstatně lepší. Nechť to ale nezní jako očerňování konkurence. Vždycky nakonec rozhoduje klient. Camridge diet je konkurence, kterou potřebujeme, protože nás nutí být lepší. To jest zdravá konkurence. Tou nezdravou jsou nejrůznější zloději a plagiátoři, kteří nás bezostyšně kopírují a vyrostli na našich zádech. Ale tak to dnes na světě je. Závěr: Nebojte se ničeho, lhůta tří měsíců se dává do kontraindikací proto, aby někdo nezačínal s dietou týden po transplantaci srdce. dr Ryc

Zora, 35 let | 14. prosince 2016, 11:03


Dobrý den pane doktore, měřím 171 cm a nyní vážím 73 kg. Chtěla bych zhubnout tak 8 kg, abych vážila 65 kg. Problém je v tom, že mám z krevních testů zjištěnou alergii na kravskou bílkovinu. Dívala jsem se, že nabízíte také produkty bez této bílkoviny, ale v e shopu jsem našla jen jednu potravinu. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda máte celý program při této intoleranci a zda produkty budou přístupné v eshopu. Děkuji a přeji pěkný den.

Intolerance není to samé, co alergie. Naprostou většinou pacientů s vytestovanou intolerancí na bílkovinu z kravského mléka, jsou naše přípravky dobře snášeny a není se třeba uchylovat ke speciálnímu složeni. Nicméně je potřeba si toleranci individuálně vytestovat na jedné slané a jedné sladké příchuti dříve, než se do diety pustíte.
Chceme se v brzké době vrátit k řadě VEGETAL, kterou jsme měli v minulosti v nabídce, která by obsahovala alespoň čtyži sladká a čtyři slaná jídla pro pacienty, kteří mají s mléčnou bílkovinou skutečně problém. dr. Ryc

Alena | 24. listopadu 2016, 23:46


Dobrý den pane doktore,
ráda bych se zeptala, zdali v 1.fázi mohu užívat i tento nápoj od Oriflame - http://m.kaloricketabulky.cz/wellness-natural-balance-shake-oriflame/ ?
Z také, zdali bych mohla hrášek?
A mohu večeři nahradit povolenou zeleninou místo Vaší např. polévky, omelety?
Děkuji mnohokrát předem za odpovědi, Alena.

Koukal jsem na složení. Do 1. fáze se to nehodí, je to moc sladké. Hrášku můžete v 1. fázi trochu do salátu, řekněme 1 polévkovou lžíci denně.
Nahrazovat naše přípravky zeleninou rovněž nemůžete, hubnete právě díky přísunu proteinů a ty v zelenině nejsou v množstvích, které potřebujeme, aby redukce fungovala...

Katka | 16. listopadu 2016, 17:21


Dobrý den, mohu zůstat u této diety (2. fáze) rovněž v době, kdy budu absolvovat operaci horních víček? Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Katka

Jasněže, dr. Ryc

NORA,53 let | 12. listopadu 2016, 12:07


Pane doktore, je mi 53 let,měřím 160 cm,vážím 82 kg. Mohu používat dietu legre ( zároveň se chci zeptat,zda je totožná s dietou medidiet) sama bez dohledu odborníka?
Kde mohu koupit draslík a multivitamín, v online nabídce tyto přípravky nejsou.
Děkuji za odpověď

MEDIDIET, i její sesterský protějšek DIETALEGRE, jsou obě proteinovými dietami s odlišným spektrem přípravků. Jsou vzájemně zaměnitelné a kombinovatelné. Pokud jste zdráva, můžete zkusit hubnoutv rámci samoléčby, ale u větších forem redukce vždy doporučujeme odborný dohled v některém z našich center MD.
Draslík je k dispozici na DIETALEGRE, multivitamin naskladníme v nejbližší době. dr. Ryc

Klára | 4. listopadu 2016, 16:36


Dobrý den, mám problém s jídlem. Měřím 166cm a vážím 60kg. Nejsem se sebou spokojená, jsem oplácaná, mám tlustý stehna, velký zadek a boky. Mám problém s jídlem. Snažím se jíst zdravě, ale občas sklouznu a za den s ním klidně i 15 druhů pečiva. Převládá sladké a pečivo. Nevím, proč..nejsem schopná si dát třeba jen jedno a dost..musím toho sníst hodně a ve velkým. Když se takhle stane snažím se zvracet..hodně cvičit někdy to cvičení i vzdám, protože si řeknu to nemá cenu, když jsem tak přejedla. Druhý den omezím jídelníček a hodně se hýbu. Potřebuji nutně pomoct, takhle to nejde! Je mi teprv 16 a nechci s tím mít pořád problémy, potom jsem náladová nic mě nebaví a hledám na internetu odpovědi k mým otázkám. Prosím Vás moc o pomoc!

Máte úplně normální hmotnost, tak přestaňte vyšilovat. Neumíte si představit, jak si zvracením poškozujete sliznici jícnu. Je to jako byste pila opakovaně kyselinu. Moc hezká zábava. Jen malinko sebedestruktivní. Opakované zvracení dělá s jícnem přesně to, co opakované poleptání - začne se to jizvit a už to nikdy nebude jako dřív. Je to jako byste přejela autem vlastní kočku. Už to nespravíte.Tedy dobrá rada - přestaňte s tím a užívejte si života a mládí. dr. Ryc

Radana | 4. listopadu 2016, 11:43


Dobrý den pane doktore,

již více než měsíc se snažím zhubnout, ale neúspěšně. Je mi 23 let, měřím 154 cm a vážím 55 kg. Celý život jsem neměla s váhou problém, vždy jsem jedla dost a ne úplně zdravě, nikdy jsem necvičila a držela jsem si tuto váhu. Občas jsem měla výkyvy, kdy jsem zhubla třeba na 50 kg, ale vždy to bylo tím, že jsem jedla velmi málo. Vždycky jsem proto měla za to, že mi stačí držet chvíli dietu a kila jdou dolů.
Před asi 2 lety jsem se začla držet v jídle, jíst méně a zdravěji a udržovala jsem si váhu 51-52 kg. Přes léto jsem přibrala asi 3,5 kg a před asi 6 týdny jsem se rozhodla začít cvičit a jíst opět méně a zdravě, abych se vrátila opět na 51 kg. Vyloučila jsem sladké (které jsem jedla celkem dost) a jím hodně saláty, zvláště si dávám pozor na večeře, aby byly lehké. Cvičím asi 3x týdně cca 1 hodinu, ze začátku kardio, poté posilování. Za těch asi 6 týdnů jsem nezhubla ani kilogram a netuším proč. I na sobě vidím, že jsem tlustší než dříve, a to na zadku, nohách i břiše, takže to není jen na váze.
Poradíte mi prosím? Může to být nějakým zadržováním vody, které přichází se cvičením?

Moc děkuji.

Problém je v tom, že máte téměř normální hmotnost. A to se hubne špatně. Na Vašem místě bych se tolik nestresoval, pokračoval bych ve zvýšené tělesné aktivitě a ke snídani a odpolední svačině bych si nasadil jedno proteinové jídlo z nabídky MEDIDIET, což odpovídá 3. fázi naší diety. Pokud měsíc vydržíte, necháte stranou sladkosti, alkohol a tučná jídla, pak není možné, abyste 2-3 kila nezhubla.
Co se týče distribuce zásobní tukové tkáně, tak to je něco tak individuálního a geneticky podmíněného, že s tím prostě nelze nijak hnout, natož to změnit.... Někomu se ukládá špek okolo břicha, jinému do oblasti hýždí.dr. Ryc

Iva | 21. října 2016, 17:11


Dobrý den. Před 3 lety se mi podařilo s vaší dietou shodit 15 kilo. Bohužel vlastní blbosti jsem pak zase něco přibrala. Chtěla bych to zkusit znovu,jenže mi mezitím diagnostikovali cukrovku. Beru 3x denně Metforal a jednou týdně si pícham Trulicity(dulaglutid).
Mam 51let, 169cm, 83kg. Můžu i přes to znovu začít?
Děkuji, hezky den

S velkou opatrností lze neb máte diabetes 2. typu, který ještě není závislý na zevním podávání inzulínu. Nesmíte si nasadit přísnou formu diety a chtělo by to pod dozorem. dr. Ryc

lída sklenářová | 21. října 2016, 12:19


Dobrý den pane doktore, dnes žádný dotaz, jen s Vámi úplně souhlasím. Vaši dietu, i když v současné době - přiměřeně - stále využívám, a často čtu zmíněné dotazy k ní. Někteří tlouštíci jsou stále stejní potížisti - neustále svoje neúspěchy s hubnutím nebo lépe řečeno STRACH, ŽE UŽ KONEČNĚ NASKOČÍ DO DIETY a tím skončí jejich gastronomické hody, svalují na úplně banální příčiny ..., které vlastně nemají s proteiny vůbec nic dělat. Chce to prostě disciplinu v jídle a pohyb. Vám díky za odborné rady a trpělivost. A dále budu navštěvovat vaši Online poradnu.Lída

Děkuji za hezká slova. S obézními je třeba mít velkou trpělivost. Mám to natrénované z psychiatrické praxe. Mají úplně stejný psychologický profil jako diabetici nebo alkoholici. To jest důvod, proč něco nejde změnit nebo dodržovat, si vždycky najdou. Chce to hlavně motivaci a neprovozování sebemrskačství. To jsou ti alkoholici, co se ožerou a pak před zrcadlem pláčou sami nad sebou. To jsou ti tlusťoši, co se nafutrujou v jedenáct večer a pak z toho kvůli výčitkám do rána nespí. Smysl takového konání jsem nikdy plně nepochopil. Včera jsem měl v ordinaci jednu starší pacientku, co mi říkala, že to není tak jednoduché přestat ze sebe a z druhých dělat vola (ta ke mě nechodí na hubnutí). Vysvětlil jsem jí, že má dvě možnosti: Strávit pět let života u psychoterapeuta a ve finále dojít do bodu, v jakém je teď, nebo se juknout na datum svého narození a přestat se chovat jako pubescent. Tzv. "malá" psychiatrie (kam patří třeba i zajídání depresí), je velmi prostá. Pacient musí chtít. Když nechce a pouze to chtění předstírá, pak mu není pomoci. dr. Ryc

Kateřina Macháčová | 19. října 2016, 19:30


Dobrý večer, pane doktore, omlouvám se, byla jsem v dotazu příliš stručná. Hyperfunkce štítné žlázy mi byla zjištěna na základě krevních testů. Že je žláza zvětšená je patrné pohledem i pohmatem . Nějaký zanět tam prý určitě probíhá, kontrolní krevní testy mne čekají 9.11. ( paní doktorka čeká, zda se to samo nesrovná ), sono pak 23.11. Pokud se krevními testy potvrdí zvýšená činnost, předají mne na endokrinologii. Moje obvodní lékařka mi říkala, že dietou jsem si to pravděpodobně nezpůsobila, moje otázka je, zda mohu v dietě pokračovat, eventuelně jak. Měřím 158 cm, vážím 84 kg a je mi 42 let. Mám dvě malé děti, na jídlo jsem si nikdy neudělala pořádně čas a tak jsem se dopracovala k váze, která mne samozřejmě netěší a chci s tím něco dělat. Je mi jasné, že porucha štítné žlázy je asi dlouhodobějšího rázu a asi to vygradovalo v době, kdy jsem s dietou začala. Strava mi kromě zmíněné bolesti v oblasti prsní kosti problém nědělala, citíla jsem se dobře jak fyzicky, tak samozřejmě i psychicky. Hezký večer a děkuji za odpověď. Kateřina M.

Děkuji za doplnění. Postup kolegů je naprosto v pořádku. V dietě pokračovat můžete, ne úplně v té nejpřísnější podobě, postačí 3 proteinová jídla a jedno pravé za den (2. fáze). Zkuste vystopovat, zda Vám bolest způsobují všechny jídla nebo jen některá. dr. Ryc

Vanda | 19. října 2016, 14:29


Dobrý den, chtěla bych se zeptat: stále se hovoří o tom, že se hubne, pokud je energetický příjem u zdravého člověka menší, než výdej. Mám příbuznou, která sní ráno dva krajíce chleba se salámem, buchtu, normální porci oběda, ale večer sní i několik mastných obložených topinek, několikrát denně sladkosti, třeba ke kávě nebo jen tak na chuť, trochu ovoce, zeleniny, nesportuje a neváží ani 50kg, má 40let a dvě děti, nemocná není. Tak si myslím, že asi úplně nezáleží jen na poměru příjmu a výdeje energie, protože by musela spíš tloustnout. Zajímal by mě Váš názor.
Děkuji

No ptáte se logicky, ale utekl Vám z analýzy jeden důležitý parametr, kterým je METABOLISMUS KONKRÉTNÍHO PACIENTA. To jest musíme pátrat po tom, jak rychle konkrétní jedinec spaluje. V našich končinách má většina lidí nastavený metabolismus jako "střádavý", to jest co sníme navíc se uloží do tukových zásob na horší časy. V zemích, kde je pořád léto byl prapůvodně metabolismu přesně opačný, protože nedostatkem jídla tak nikdo netrpěl. Bavíme-li se ovšem o zemích, kde není hladomor způsoben totální leností obyvatelstva, které raději zhebne, než aby se hnulo k jakékoliv práci.
No a ta Vaše příbuzná je buď protipól střádavého metabolismu (Bůhví, kdo byli její předci) nebo může mít třeba rozhašenou štítnou žlázu. Medicína (naštěstí) musí zohledňovat individualitu každého pacienta, i když se nám sociální inženýři a podobná verbež snaží namluvit pohádku o tom, že jsme všichni úplně stejní. dr. Ryc

Kateřina Macháčová | 16. října 2016, 20:25


Dobrý den pane doktore,
před měsícem mi byla zjištěna hyperfunkce štítné žlázy. Bylo to v době, kdy jsem byla 2. týden v první fázi proteinové diety. S ohledem na bolesti v oblasti prsní kosti
jsem s dietou přestala. Bolest ustoupila a já bych ráda v dietě pokračovala. Na endokrinologii zatím nedocházím, čekám na výsledky SONO a odběru krve koncem měsíce listopadu. Děkuji a přeji pěkný a pohodový den. Kateřina M.

Tady jsme smotali všechno dohromady. Vysvětlím: Hyperfunkce štítné žlázy nevzniká ze dne na den. To jest s dietou to zcela jistě nemá nic společného. Navíc se to nedá poznat z ultrazvuku, ani z pohmatu a otázkou tak zůstává, jak se přišlo na to, že jde o hyperfunkci, pokud vám nebyl proveden krevní rozbor...Navíc: U hyperfunkce štítné žlázy se obvykle nepřibírá, právě naopak. To jest potřeboval bych vědět, kolik měříte, kolik vážíte a kolik je vám roků, abychom zjistili, zda vůbec patříte do 1. fáze (podle mě nikoliv). Z výsledků krevních testů pak poznáme, jak na tom ta vaše štítnice je.
Teď ta bolest za prsní kostí. Tam žádná štítná žláza není a netuším, jak by vás mohlo sternum z diety bolet. Nevidím tam žádnou myslitelnou souvislost. Jediné, co by mohlo nastat, je potravinová intolerance (= nesnášenlivost některé složky obsažené v dietních přípravcích) a s tím spojené podráždění dolní části jícnu, což by se mohlo projevovat zmíněnou bolestí. Ale muselo by se to pořádně prozkoumat.

Klára P. | 12. října 2016, 20:25


Dobrý den pane doktore, může se v průběhu diety (2. fáze trvající 6 týdnů) projevit změna menstruačního cyklu při užívání antikoncepce (konkrétně po 10 dnech od užívání nového plata antikoncepce)?? Děkuji za odpověď.

Tuková buňka má, možná trochu neočekávaně, těsný vztah k ženským pohlavním hormónům. Při redukci na úkor tukové tkáně může, u citlivých žen, docházet k poruchám menstruačního cyklu (obvykle v podobě slabší a delší menstruace nebo špinění mezi dvěma cykly). Je to nepříjemné, ale není to vážné. S návratem k normální stravě po skončení diety se situace spontánně upravuje. Nejde o jev častý, ale zase ne nijak vzácný.

Věra H. | 4. října 2016, 12:05


Dobrý den,
ráda bych se zeptala na zeleninu a tuto dietu. Když tuto dietu budu dodržovat, doopravdy mohu sníst zeleniny kolik chci? Jedná se hlavně o okurku, čínské zelí, pórek a zelenou či žlutou papriku? Když si udělám cca kolem 18 hodiny večeři, mohu si dát mísu této zeleniny?
Bojím se, abych to se zeleninou nepřeháněla a nejedla jí ve večerních hodinách moc. Moc Vám děkuji za odpověď, Věra

Dobrý den, ano uvednou zeleninu můžete jíst během dne i večer v neomezeném množství. Dejte si pozor na barevnou papriku (tmavě zelená,žlutá a oranžová-je sladká) neměla by se jíst v 1.fázi hubnutí. Nejlepší je okurka, ledový salát, čínské zelí, světle zelená paprika, zelené fazolky, žampiony, pórek, lilek cuketa.

Silva | 6. září 2016, 17:16


Dobrý den, koupila jsem si tedkon permanentku do posilovny. Chodim 3x týdne na cca hodinu a půl, kromě toho jsem celý den aktivní, ne že bych ležela a cpala se. O víkendech mam bud plavání nebo běh na cca 40 minut. Jím zdrave a pravidelne 5x denne. Někde sem se dočetla ze posilovna není pro hubnutí dobra, že akorát naberu svaloviny na tuk a tim budu vypadat mohutneji než předtím. Co si o tom myslíte? Když přijdu do posilovny 10-15 minut se rozehřeji bud na páse nebo rotopedu, pak skoro hodinu posiluji na strojích male váhy a na konec okolo 20 minut zařadim opet pás nebo rotoped. Myslíte že tímto stylem mohu zhubnout? Dostatečný spánek je samozřejmý. Děkuji

Nepíšete to podstatné - věk, výšku a hmotnost. Bez toho se nelze smysluplně vyjádřit. dr. Ryc

Jana | 6. září 2016, 13:04


Dobrý den pane doktore, jak je to s octem (klasický, vinný, jablečný) v první až třetí fázi diety? Ráda ho použivám do zeleninových salátů... Nějaké omezení množství nebo ne?

Ocet lze bez omezení ve všech fázích diety. dr. Ryc