Metoda MEDIDIET®

Metoda MEDIDIET®

Úvaha, která stála u zrodu bílkovinných diet byla jasná: Jak to udělat, aby organismus hubnul přednostně na úkor zásobního tuku a nechal na pokoji bílkoviny z vlastní svalové tkáně jako metabolicky bližší zdroj zásobní energie. A jde to vůbec?

Úkol zvládl dr.Blackburn (pozdější profesor na Harvardu v USA), který v roce 1973 formuloval protokol Protein Sparing Modified Fast („bílkoviny šetřící modifikovaný půst“). Tím byl položen základ tzv. ketogenních diet.

Přísunem dostatečného množství kvalitních bílkovin za současného omezení sacharidů se organismus zcela přirozenou cestou dostává do tzv. ketózy* (odtud označení bílkovinných diet jako „ketogenní“) a následně redukuje tělesnou hmotnost převážně na úkor tukové tkáně, což je objektivizovatelné měřením na bioimpedanční váze. Genialita Blackburna byla v jednoduchosti řešení. Organismus dostane hyperproteinovou a přísně nízkokalorickou stravu s dostatkem zeleniny a tím se dostane do stavu půstu bez pocitu hladu. Jde tedy o hladovku bez vědomí klienta.

Oproti prostým nízkoenergetickým dietám zde dochází ke změně pořadí mobilizace energetických rezerv: Sacharidy (glykogen) - mastné kyseliny (tuková tkáň) - bílkoviny (svalová tkáň).

 

Kumulativní efekt hyperproteinové stravy aneb hubnutí ve čtyřech fázích

Z hlediska jednoho přípravku MEDIDIET® jde o klasickou nízkokalorickou dietu se zvýšeným obsahem bílkovin a sníženým obsahem sacharidů a tuků.

Z hlediska programu MEDIDIET® jako celku, který počítá s nahrazením několika denních jídel proteinovými přípravky, se z metody stává klasická ketogenní* dieta, během které klient redukuje přednostně na úkor vlastní tukové tkáně a celý proces začíná fungovat jako „protein** sparing modified fast***“

Rozdíl mezi běžnou nízkoenergetickou dietou a dietou proteinovou z pohledu zastoupení jednotlivých živin

Z tohoto jednoduchého grafu vyplývá hned několik zásadních poznatků:

  • Proteinová dieta MEDIDIET® není bezsacharidová
  • Proteinová dieta MEDIDIET® se blíží dietě tukuprosté
  • Proteinové přípravky MEDIDIET® nelze nahradit přípravky z běžných nízkoenergetických diet ani proteiny určené pro body building
  • Proteinová dieta MEDIDIET® funguje jako ketogenní jen při dodržení poměrného zastoupení jednotlivých živin, tj. při zvýšeném přísunu bílkovin a sníženém přísunu sacharidů a tuků