Online poradna

Online poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Miloš Rýc, vedoucí lékař programu MEDIDIET®

MUDr. Rýc

Sisa | 14. července 2017, 15:48


Dobrý den pane doktore,
je mi 59 let měřím 163 cm a ještě před rokem jsem vážila 57 kg. Bohužel jsem musela začít užívat Setralin po kterém jsem přibrala 13 kg. Byla jsem neuvěřitelně nateklá a odporná. Chodila jsem do střediska Svět zdraví ,vyhodila 9 000,- Kč tam mi sestavili jídelníček ale nezhubla jsem ani deko. Tak jsem se odhodlala pro vaši dietu za 9 týdnů jsem zhubla 8,5 kg. Nyní již 2týdny "jím" normálně a mám 1 kg nahoru. Za jak dlouhou dobu mohu opakovat znovu Vaši dietu. Cítím se nyní dobře ale mám hrůzu z přibírání. AD vysadit nemohu jen jsem snížila dávkování.
děkuji Sisa
Děkuji

No. To s tím sertralinem je, bohužel, zcela běžný jev. Je to účinný lék, který má někdy protivné nežádoucí vedlejší účinky (přibírání, ztrátu libida, noční pocení, atd). Pokud léčbu musíte mít, pak je třeba přejít na jiné AD, po kterém se nepříbírá (váš psychiatr by měl vědět).
Po ukončení diety je jednokilový skok nahoru normální jev, z toho si hlavu nedělejte. To nejtěžší máte před sebou - redukovanou hmotnost si udržet trvale. Nezapomeňte, že stejné příčiny vyvolávají stejné důsledky. dr. Ryc

Jindra | 12. července 2017, 09:42


Dobrý den pane doktore,
je mi 71, výška 166 a váha 90 kg. Potřebuji zhubnout. Před 7 měsíci jsem prodělala embolii plic. Mohu použít proteinovou dietu?
Děkuji za odpověď

Přijde na to, jaké léky užíváte. To potřebuji vědět. dr. Ryc

Tereta | 9. července 2017, 12:30


Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mého životního stylu. Je mi 16 let, jsem spíše hubené postavy, ale se silnými stehny a lýtky. Během prázdnin bych ráda dosáhla štíhlých nohou a nabrala svalovou hmotu. Stanovila jsem si jistou rutinu a ráda bych věděla, jestli nedělám něco špatně a zda se dá tímto způsobem dosáhnout požadované postavy za 2 měsíce. Dříve jsem především počítala kalorie, ale to jsem teď hodila za hlavu a pustila se do vydatné a zdravé stravy. Každé ráno chodím běhat, před během si dávám kávu a pár rozinek nebo banán k dodání energie. Během týdne jsem se dokázala dostat z uběhnuté vzdálenosti 2km na 6km. Nyní tedy běhám 6km, převážně do kopce. Po příchodu domů si udělám snídani, většinou v ní nechybí vajíčko nebo Cottage. Po odpočinku si jdu dát sérii posilování nebo cardia. Střídám to každý den. Většinou cvičením strávím 1,5-2 hod. Na doplnění energie po cvičení a zároveň jako svačinu si udělám zelené smoothie. Zbytek dne už necvičím. Odpočívám nebo se věnuji jiným aktivitám. Na oběd si dělám zdravá jídla, převážně saláty, kuřecí maso, tuňák, celozrnné těstoviny, luštěniny.. Odpolední svačinu tvoří především tvaroh dochucený medem a k večeři Cottage nebo vajíčka. Takhle jsem zvládla svůj první týden, o víkendech si chci od všeho odpočinout a necvičit. Není to pro mě nějak zvlášť vyčerpávající, svaly jdou cítit, ale není to nezdravá bolest z natažení. Za tento týden jsem si všimla, že se mi začíná rýsovat břicho a tvoří se mi svaly na vnější straně stehen. Je to ale opravdu krátká doba, problém je, že jsem velmi netrpělivý člověk a nerada ztrácím čas, proto bych ráda věděla, zda tedy takovým způsobem dosáhnu svého za 2 měsíce.
Předem děkuji za odpověď, Tereza

Détě, je Vám 16 let! Tak, prosím, nikam nespěchat. Potřebuju vědět vaši hmotnost a výšku. To mě zajímá ze všeho nejvíc. dr. Ryc

Petr | 6. července 2017, 19:51


Dobrý den. Mám problém se svou váhou. Jsem kluk. Bude mi 17, jsem vysoký asi 164cm a vážím 55kg. Problém je, že chci ztloustnout, ale nedaří se mi. Chtěl bych se zeptat, jestli není problém v tom, že cvičím. Jím často, ale četl jsem, že se při pohybu hodně hubne. Hodně běhám. Je dobré běhat, když se snažím ztloustnout?

To není, bohužel, na anonymní poradnu. Umíme i ztloustnout, ale chce to velmi komplexní rozbor a některá vyšetření. Tuto nemůžeme střílet od boku. dr. Ryc

Soňa | 6. července 2017, 15:07


Dobrý deň,
pre ktorú fázu diety je vhodné jedlo: HUBOVÉ RIZOTO S PRÍCHUŤOU SYRA v prášku?

Dobrý den, toto jídlo je vhodné od 2 fáze. Nekombinujte v jeden den s tyčinkou a zcela určitě si k rizotu dopřejte salát, např. okurkový. Tým Medidiet.

martin | 4. července 2017, 15:07


Dobrý den, je mi 26 let a snažím se zhubnout 30 kilo. Která z těchto variant je pro mě prosím správná? Jezdím na ergometru každý den na různou zátěž cca 50 minut a spálím 1200kcal (170-180 tep./min). NEBO je lepší jezdit 1 hodinu podle správné tepové frekvence (v mém případě cca 130-135 tep./min, což je ta nejmenší zátěž), ale spálím pouze 500kcal.? Jde mi o to, abych spaloval tuky, ale v tom druhém případě mi to přijde celkem neefektivní? Děkuji moc za váš názor.

Obě varianty jsou zbytečně zdlouhavé. Dejte se na proteinovou dietu a bude to dole hned. Na úkor tukové tkáně. dr. Ryc

Monika | 2. července 2017, 17:58


Dobrý den, hrozně moc bych si přála zhubnout. Od minulých prázdnin jsem probrala neuveritelnych 20 kilo. Je mi 17 let, a mám problémy s jídlem. Nedokazu to ovládnout a vždy si něco sladkeho dam. Můžete mi prosím poradit jak se k tomu dokopat? A jak získat vůli? Děkuji.

Podle mě je třeba na to jít po odborným dozorem. Zvolte některé z našich center a dejte se do toho. dr. Ryc PS: Vůli zvenku ale nezískáte, nicméně disciplíně se lze naučit. Motivace a disciplína jsou schopné chybějící vůli nahradit. Je to něco jako naslouchátko u nahluchlého. Nění to úplně ono, ale slyší s tím vcelku normálně.

Marie | 28. června 2017, 13:13


Dobrý den mám celiakii je možné držet tuto dietu . Během 2 let jsem přibrala 15kg a nemohu je dostat dolů. děkuji za odpověd

Můžete, ale je třeba na to jít přes bezlepkovou řadu jídel, které máme v nabídce. dr. Ryc

Iva | 27. června 2017, 14:26


Dobrý den pane doktore,
prosím o informaci jestli opravdu dobře chápu 3.fázi - žena 29 let, redukce za půl roku 20 Kg, nyní váha 68 Kg, budu vstupovat do 3. fáze. Zdá se mi, že toho jídla je nějak moc? Konkrétní příklad dne - Snídaně - kaše MD, Svačina - jablko / nebo jogurt, Oběd - krůtí plátek, kopeček rýže, zelenina, Svačina - tyčka MD, Večeře - dvě vejce, salát - takhle je to například v pořádku?
A ještě dotaz k mléčným výrobkům - je lepší konzumovat pouze kozí a ovčí, je to tak?

Předem moc děkuji za odpověď.
Iva

Ad 1) Ano, 3. fáze vypadá tak, jak to popisujete.
Ad 2) Mlíko je obecně pro dospělé jedince k ničemu. Máte pravdu, že v hirparádě nevhodnosti vítězí kravské mléko. Kozí a ovčí jsou menším zlem.
Jinak gratulace k redukci. Pěkný výkon! dr. Ryc

Hanka | 26. června 2017, 16:31


Dobry den,neni mozne,ze by mesicni drzeni vasi diety mohlo zpusobit vzestup hodnoty onkomarkeru Ca19-9? Dnes jsem se dozvedela,ze mam hodnotu 83. V lednu 2016 byla 32....Bojim se hrozne nadoru a premyslim,co jine,nenadorove b za tim mohlo byt....Diky za info a radu.

Dieta na 100% zvýšení marketu nezpůsobuje. dr. Ryc

Stazinka 097 | 23. června 2017, 20:17


Dobrý den, prosím jelikož nejsme úplně bohati nemůžu si vybírat v jídle , ale nejim nic Tučného spis hodně zeleniny :)
Už to bude rok co cvičim, a nic furt stejná váha , byla jsem i na vyšetření štítné žlázy ale nemám ji, jen vyšší cholesterol . Prosím muže to být třeba v genech ? U nás v rodině totiž nikdo není hubený ale opravdu makam a už z toho nemůžu když nevidím výsledky , něco tam je , ale tak max 3 Cm v pase . Poradil by ste mi něco ? A muže to být v genech ? Dekuju

Netuším, kolik vážíte, kolik měříte a kolik je vám let... takže se k tomu těžko mohu nějak kvalifikovaně vyjádřit. dr. Ryc

Martin | 23. června 2017, 13:36


Dobrý den , je mi skoro 41 let a vážím 150kg při 193 cm... Dostal jsem tip na Vaše stránky , ale abych řekl pravdu jsem trochu skeptický k různý, dietám. Zkoušel jsem jich několik a mám za to , že to bylo pokaždé hořší než před ní. Stejně je to všechno v hlavě.. Snad jediná zaručená dieta je " NEŽRAT " . Nejsem nějak sportovně aktivní.. mám rád sport, ale abych toto dělal pravidelně to ne.. Díval jsem se tady na nějaký vzorový jídelníček a při představě že bych měl vypít ráno pouze sklenici vody a pak až pouze oběd , který by se skládal s nějakého instatního prášku tak to se snad nedá vydržet.. To bych byl za chvilku dost podrážděný od hladu. Mám problém že jím nepravidelně .. Nevím co z váhou... Uvažoval jsem i chirurgickém řešení , ale to je snad jako poslední možnost.. Všechno je to o vůli a tu asi nemám.. Ani vlastně netuším co odpovíte , jsem sám ze sebe neštastný..

Pacienty, co mi na hned začátku řeknou, že tomu nevěří a že pak zase stejně přiberou, tak ty z ordinace rovnou vyhodím. Okrádají mě o čas, který chci věnovat smysluplnně těm, kteří jsou motivovaní a nechají mě pracovat. Je to jako byste dotlačil auto do servisu a začal jste větou, že stejně nevěříte, že to někdo dá dohromady. Máte 150 kilo a myslíte si, že to je problém někoho jiného než váš? Máte pravdu, že je to v hlavě. Ale ve vaší. Buď musíte poslouchat, to, co se vám říká, nebo se klidně zničte. Jste dospělý, máte OP a chodíte na nepřístupné filmy. Tak se podle toho musíte taky chovat. dr. Ryc

NoBody | 19. června 2017, 19:57


Dobrý den, je mi 16 let, měřím 182cm a vážím 83km. Kolik bych měla zhubnout? Nebo je to dobré? myslím, že není. A jsem žena.

Ženo, je to skoro dobré a vůbec bych dietu nedržel. Zvýšil bych fyzickou aktivitu a dával pozor na to, co jím. A basta fidli. Chce to 4 kila dolů a to jde i bez diety. dr. Ryc

Lukáš | 17. června 2017, 08:16


Dobry den.Dietu beru třetí týden. 3+1.Vážil jsem 100.8kg.Nyni mám 95.5kg.Týden jsem na stejné váze. Měřim 163cm.Děkuji za odpověď.

To tempo je v poho. 4 kila za měsíc. Pokračujte a nevažte se. dr. Ryc

Drahuse | 16. června 2017, 16:06


Dobrý den
Jsem po plikaci žaludku.Je vhodná vaše dieta i v tomto případě?
Děkuji za odpověď.

Tak tady je to složitější. Plikace žaludku znamená, že vám vytahaný svetr zapošijou na boku, aby Vám jakoby zase padnul. Něco jako když máte oteklý nohy a doktor na to napíše větší boty. Je to hovadina, jako většina postupů bariatrické chirurgie, která podobné zákroky vydává za léčbu. Pozor! Nemám absolutně nic proti chirurgům, můj pokrevní bratr je úrazový chirurg a skvělý člověk, ale nesmí to stříhat jako Baťa cvičky. Jejich zákroky by měly být vyhrazené pouze pro morbidní formy obezity a zásadně jen a jen u těch pacientů, u kterých selhaly všechny ostatní, neinvazivní pokusy o řešení problému. Je to Váš případ? Kolik vážíte? Kolik měříte? Kolik je Vám let? Je třeba k tomu přistoupit komplexně a zodpovědně. dr. Ryc
PS: Jinak zmíněný bratr tuhle u nás zhubnul 15 kilo. Jedl proteinovou dietu. Žádnou plikaci žaludku si nenaordinoval. Řekl, že není vůl, aby se řezal, když se vyžral.

Václav | 16. června 2017, 15:41


Dobrý den, začal jsem v pondělí a zatím je to neuvěřitelné, držel jsem v minulosti jinou "instatní" dietu a při té jsem měl skoro pořád hlad a v důsledku jsem byl protivný, teď hlad nemám skoro vůbec a padá to dolů neuvěřitelně. Při minulé dietě mi taky chyběla energie, takže jsem nebyl schopen cvičit, tady mám pocit, že to půjde.
Běhám 65 minut na eliptickém trenažéru s automatickou regulací zátěže podle tepové frekvence, kterou držím kolem 130 (teď jsem tedy pár měsíců vynechal...) a zajímalo by mě, jestli můžu během diety užívat i L-Carnitin, který mi při podání v doporučené dávce před cvičením v minulosti dost pomáhal spalovat tuky.
Druhý dotaz je, jestli (když vstávám v půl sedmé) můžu snídat až cca v 10:00, do té doby se cítím naprosto komfortně bez jídla, jen s dostatečným přísunem vody.
A poslední dotaz je, jak moc velký hřích je sežrat i žloutek, když si večer k zelenině mám dát jen bílek, je to strašný boj (jenom chuť, já vím, ale je to bohužel tak...).
Díky!

Vysvětlím vám to. Když dva dělají totéž, není to totéž. My nesesypáváme jídla v garáži, ale doporučujeme mixy, které korespondují s tím, jak to prof. Blackburn vymyslel a jak to taky funguje.
L-karnitin během diety můžete, ten nám nijak nepřekáží.
Snídat můžete klidně v 10H00, nejde o antibiotika.
Pokud redukce probíhá dobře, pak Vám jeden žloutek dieta odpustí. Je koncipovaná tak, aby malé hříchy absorbovala. Ale bacha - když sežetŕete rožněné sele, tak to už není malý hřích! dr. Ryc

katka | 14. června 2017, 21:20


Dobry den.Mohu pit vodu s citronem?Za 14dni úbytek 5kg.Ted 4.den se váha zastavila.

K vodě s citrónem - ano, lze bez omezení.
K zastavené váze - neumím posoudit, co je špatně...netuším totiž , kolik vážíte a měříte.
dr. Ryc

Barča | 14. června 2017, 17:29


Dobrý den pane doktore,

pěkně prosím o Váš názor na zátěž ledvin a jater při dodržování vaší diety. Je mi 59 let před 2 lety jsem zhubla 10kg.Při dobré disciplíně je to dieta při které nelze nezhubnout. Opravdu to funguje .Dnes bych potřebovala dietu opakovat, ale jsem zdravá a v mém věku bez medikace .Vážím si toho a chtěla bych se ujistit, že zbavit se přebytečných kil opakovaně touto metodou nebude na úkor zdravotního stavu. Za Vaši odpověď předem děkuji.

To, že dieta poškozuje ledviny šíří ti, kteří tomu nerozumí (a přesto mají potřebu se k tomu vyjadřovat). Ve skutečnosti proteinová dieta zdravé ledviny mírně zatěžuje, ale rozhodně nepoškozuje. A ta zátěž je pro organismus zcela jistě menší, než problémy spojené s otylostí.
Celá věc má ještě vícero aspektů - například někteří chytráci dávají na trh hyperproteinové přípravky přebustované bílkovinami a budí tím dojem, že jsou "lepší", "koncentrovanější", atd. Čím více obsahují bkoncentrovaných bílkovin, tím jsou problematičtější a na výsledek redukce to nemá žádný vliv... Vysvětlím: Profesor Blackburn v ymyslel funkční schéma (15g bílkovin v jednom jídle), které praxe mírně upravila tak, že rozumné a zdraví neškodné množství se ustálilo na 15 - 20g bílkovin v jednom jídle. Míň nefunguje a víc je zcela zbytečné a protenciálně zdravotně problematické. Takže se ničeho nebojte a hubněte s námi, protože jsme doktoři a ne rekvalifikovaní inženýři a podobné zkrachované existence, které v medicíně nemají co pohledávat. dr. Ryc

Marketa | 13. června 2017, 13:44


dobry den je mi 32 let vazim 70kg a merim 173cm chci zhubnout na 60kg je to realne jiz 5 den jsem v 1.fazy

Je to blbost. Máte normální hmotnost. Pochopím redukci o 2-3 kila. A 1. fázi vůbec. Začnete druhou a na svoje tělo se nezlobte, poklud nebude reagovat, jak si představujete. Proteinová dieta má totiž, na rozdíl od pacientů, zdravý rozum. Odpovídám vám jako doktor a ne jako majitel modelingové agentury. Podle mě je vyhublá ženská odporná. Otázkou vždy zůstává, komu se chtějí ženské líbit. Pokud především sobě, pak je něco špatně. Ale dneska je taková doba. Co by člověk čekal ve společnosti, kde se chlap může oženit s chlapem. To už jsme jen krůček od legalizace pedofilie, zoofilie a dalších forem deviací. Takže vezměte do hrsti zdravý selský rozum a neničte se. dr. Ryc

Veronika | 11. června 2017, 16:37


Dobrý den,pane doktore.
Tak jsem 1.3.nastoupila do Mercedesu(Váš příměr-) a za 3 měsíce zhubnula 20kg.Mnohokrát děkuji za tu možnost a podporu...byť o ní nevíte.
Jediné mínus bylo,že jsem nebyla připravena na menstruaci 3x za 6 týdnů.Snad se vše stabilizuje nyní ve 3.fázi.

Já jsem ještě nikdy nemenstruoval, takže to s vámi sdílím trošku nepřesvědčivě. Věřím ale pokrokové medicínské vědě, která jistě vbrzku umožní menstruovat i našim homosexuálním spoluobčanům! Rovnost a bezbřehá práva nade vše! Nikdo jim přece tento výdobytek nemůže upřít... jak by k tomu přišel Jauda, co je vlastně máma a ve vztahu s Béďou ženská, že by si nemohl zamenstruovat, jak se mu zlíbí? Když spolu vychovavají malou holčičku, tak jí to sakra musí nějak vysvětlit, jak se to s tou menstruací má! A kdo jiný než máma by jí to měl vlastně osvětlit? Nebo jak to v tomhle hrůzostrašném příběhu vlastně je? Jednoduše - každý, kdo tuto legalizuje je sám nebezpečný úchyl. Tak to bylo moje menstruační slovo na neděli. Teď k vaší hmotnosti: K pozitivnímu výsledku gratuluji, máte za sebou tu snazší část. Teď přijde ta složitější - udržet to dlouhodobě... Profesor Blackburn říkával velmi správně, že obezita je nevyléčitelná chronická nemoc, která se dá jen a pouze držet na uzdě. Něco jako alkoholik, co abstinuje. Tak se držte a nerecidivujte. dr. Ryc