MEDIDIET® - zdravé hubnutí pod odborným dohledem

Proč si vybrat metodu MEDIDIET®

 Jídla vám budou chutnat

Vaříme za vás

Nenecháme vás v tom samotné

Výsledky uvidíte už po prvním týdnu

Stále pro vás připravujeme nová jídla

  • Na vývoji jídel spolupracujeme s renomovanou francouzskou univerzitou
  • Máme za sebou silného výrobce s nejmodernějším potravinářským provozem ve Francii a zemích Beneluxu
  • Pracujeme pouze s prvotřídními surovinami západoevropské provenience

S námi spolupracují lékaři

  • K nám nechodí lékaři hubnout, s našimi produkty lékaři rutinně pracují

 

 

Zkušenosti klientů s MEDIDIET®

Neměla jsem hlad, ani chutě

Díky mé kamarádce jsem se dostala do centra Medidiet Brno, kde mi nabídli možnost se změnit. A že jsem to potřebovala. Po zvážení na speciální váze in-body jsem byla ještě více přesvědčená, že zhubnout musím. Nikdy předtím jsem žádnou dietu nedržela, tak jsem si nebyla jistá, jak moc budu zvládat, ale byla jsem překvapená, že to není tak tragické. Všichni známí se mě ptali, jestli nemám hlad nebo chuť na sladké a slané. A já jsem po pravdě na všechny otázky mohla říct, že ne. Jídla jsem měla víc než kdokoli v mém okolí a „chutě“ se mi úplně vyhýbaly.

Skvělé výsledky redukce mě motivovaly

Největší motivací pro mě byla každá další kontrola, kdy jsem netrpělivě čekala výsledky a pokles tuků a kilogramů. Tělo krásně spolupracovalo a na váze nešlo poznat ani malinké zhřešení v podobě letní grilovačky nebo rodinné oslavy. Velikým překvapením byly shozená kila v době, kdy už jsem neměla vůbec hubnout.

Jsem sebevědomá a nosím krátké sukýnky

Shozených 21 kilogramů mi přidalo na sebevědomí, klidně si do práce vezmu sukýnku do půli stehen, což by mě před rokem vůbec nenapadlo. A až teď si díky starým fotkám uvědomuju, jak moc velká jsem byla a jaká to, vzhledem k mému věku, byla škoda. Díky mé kamarádce jsem se dostala do centra Medidiet a k paní Sladké, která mi nabídla možnost se změnit. A že jsem to potřebovala. Po zvážení na speciální váze in-body jsem byla ještě více přesvědčená, že zhubnout musím. Nikdy předtím jsem žádnou dietu nedržela, tak jsem si nebyla jistá, jak moc budu zvládat, ale byla jsem překvapená, že to není tak tragické. Všichni známí se mě ptali, jestli nemám hlad nebo chuť na sladké a slané. A já jsem po pravdě na všechny otázky mohla říct, že ne. Jídla jsem měla víc než kdokoli v mém okolí a „chutě“ se mi úplně vyhýbaly.

Petra / Brno

Časté dotazy

Dá se „ketóza“ nějak objektivizovat?

Samozřejmě a poradce ji také během 1. a 2. fáze rutinně kontroluje. Indikátorem je reakce moči s indikačním proužkem, který zabarvením stanovuje koncentraci ketolátek. Jiným, byť velmi hrubým, indikátorem je zápach dechu po acetonu, který korigujeme používáním bonbónů tictac. Pražské referenční pracoviště v současnosti připravuje do užívání analyzátor ketolátek z dechu – nejpraktičtější a nejpřesnější metodu měření ketózy.

Co se děje po skončení bílkovinné diety?

Proteinová dieta je sama o sobě pouhým nezbytným prostředkem k redukci hmotnosti, nikoliv cílem vašeho snažení. Po absolvování fáze 1 (tedy vlastní proteinové diety), je nezbytné přejít na fázi 2, která završuje a konsoliduje úbytek hmotnosti. Následuje třetí fáze (stabilizace), , jejímž smyslem je opravit chybné stravovací návyky tak, abyste zase mohli mít radost z jídla, kterou vám nekazí naskakující kilogramy.V tom spočívá hlavní smysl celého systému MEDIDIET®.

Jaký je rozdíl mezi nízkokalorickou (nízkoenergetickou) dietou a bílkovinnou dietou MEDIDIET®?

Správně nasazená a přesně dodržovaná ketogenní bílkovinná dieta MEDIDIET® převede - díky vysokému přísunu bílkovin a nízkému přísunu cukrů - organismus do stavu tzv. „ketózy“. Tzv. „ketolátky“ nejprve vznikají biodegradací externě dodaných bílkovin (1. fáze), posléze rovněž odbouráváním zásobní tukové tkáně a její přeměnou v energii, která je dostatečně velká na to, aby zajistila normální fungování lidského organismu (2. fáze). Ketózu ruší zejména zevní přívod sacharidů a tuků, proto i malá odchylka od popsaných zásad znamená konec selektivní transformace a z bílkovinné diety se rázem stává “obyčejná” dieta nízkokalorická a s ní končí ochrana svalové tkáně jako zdroje zásobní energie.